Hramul Mânăstirii Buna Vestire

de Andrei


Hramul Mânăstirii Buna Vestire din comuna Mitreni, judeţul Călăraşi – unul dintre metocurile mânăstirii noastre din Bucureşti –, a fost un prilej de mare bucurie duhovnicească pentru toţi creştinii din sudul ţării, căci Î.P.S. Mitropolit Vlasie ne-a binecuvântat cu prezenţa sa. Privegherea a fost săvârşită de P.S. Evloghie Sibianul, iar a doua zi au co-liturghisit Î.P.S. Mitropolit Vlasie, P.S. Flavian Ilfoveanul şi P.S. Evloghie Sibianul, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, înconjuraţi de numeroşi credincioşi veniţi de pretutindeni pentru a se bucura de slujba arhierească.

Î.P.S. mitropolit a adus cu sine, spre închinare, o raclă cu sfinte moaşte, printre care se afla o părticică din Sfânta Cruce a Domnului şi o părticică din moaştele Sfântului Ierarh Glicherie Mărturisitorul.

Mai jos, câteva imagini de la acest minunat praznic împărătesc.

 

PC. Evenimente din Biserica noastra 13 01

Icoana Maicii Domnului de la iconostas, pictată de maici,
împodobită pentru praznicul împărătesc


PC. Evenimente din Biserica noastra 13 02

P.S. Evloghie citind Evanghelia la priveghere


PC. Evenimente din Biserica noastra 13 03

Clericii, maicile şi credincioşii pregătiţi să-l întâmpine pe mitropolit şi sfintele moaşte


PC. Evenimente din Biserica noastra 13 04

Racla cu sfinte moaşte, care are pictate chipurile
sfinţilor ale căror părticele se află în raclă, pusă spre închinare


PC. Evenimente din Biserica noastra 13 05

Mitropolitul binecuvântând credincioşii în timpul liturghiei


PC. Evenimente din Biserica noastra 13 06

Cei trei prea sfinţiţi ieşind la citirea Sfintei Evanghelii


PC. Evenimente din Biserica noastra 13 07

După slujbă, înconjuraţi de mulţimea credincioşilor


PC. Evenimente din Biserica noastra 13 08

Maicile cu şorţuri albe, pregătite să servească masa credincioşilor
veniţi la hram, bucuroase să-l întâmpine pe Î.P.S. Vlasie